Čitamo mi, u obitelji svi
Autor: Administrator , Sandra Židan, 30. 1. 2017.

U petak 27. siječnja u Osnovnoj školi Župa dubrovačka je već četvrtu godinu za redom počeo projekt za poticanje čitanja kod učenika trećih razreda „Čitamo mi, u obitelji svi“. Time se i naša škola pridružila velikoj obitelji od 128 škola i 4398 učenika u Hrvatskoj koji će ove godine sudjelovati u projektu.

U okviru ovog projekta svakog petka će jedan učenik iz razreda ponijeti ruksak sa 8 knjiga i bilježnicom dojmova kući i sljedećih pet dana će svaki dan sa svojim roditeljima, braćom, sestrama, djedom i bakom  zajednički čitati knjige iz ruksaka oko 30  minuta i zapisivati svoje dojmove o čitanju u bilježnicu dojmova. Učenici će u bilježnicu dojmova moći napisati i pjesmu o zajedničkom čitanju, nacrtati crtež u kojem će prikazati kako zajednički čitaju sa svojom obitelji ili zalijepiti fotografiju snimljenu tijekom zajedničkog čitanja. Sljedeći tjedan u srijedu učenik će donijeti ruksak natrag u školu i pred učiteljicom, školskom knjižničarkom i ostalim učenicima u razredu će održati kratko predstavljanje svog sudjelovanja u projektu: pročitati svoje dojmove iz bilježnice dojmova, pokazati crtež koji je nacrtao te pročitati svoju pjesmu o zajedničkom čitanju. U sljedeći petak naprtnjaču će dobiti sljedeći učenik i opet je vratiti natrag u školu u srijedu i tako će biti svaki tjedan sve do kraja školske godine, odnosno dok svi učenici iz razreda, koji su se prijavili za projekt, ne dobiju naprtnjaču sa knjigama. U 3. a će istovremeno među učenicima kružiti dvije naprtnjače  kako bi svi učenici stigli sudjelovati u projektu do kraja školske godine jer su se svi učenici iz razreda prijavili za sudjelovanje.

Knjige u ruksacima su prilagođene za čitanje za sve generacije- među njima će biti knjiga i za djecu i za odrasle kao i knjiga koje mogu čitati i jedni i drugi. Podijeljene su u 8 cjelina:  carstvo dječjih priča; obiteljsko druženje uz stihove, stripove i humoristične tekstove; zbirka priča, pjesama i romani za mame, tate, bake, djedove, stričeve, tetke; slikovnica – obiteljska družionica; mali istraživači; odgoj djece i mladih; igrom do boljeg čitanja; etno baština.

Da bi se projekt mogao provesti, potrebna je i suradnja nakladnika koji su prepoznali njegovu kvalitetu i doseg, a ove godine u njemu sa svojim izdanjima sudjeluju izdavačke kuće: Alineja, Fraktura, Hrvatsko društvo književnika za djecu i mlade, Knjiga u centru, Mentor, Mozaik knjiga, Naklada Semafora, Planetopija, Planet Zoe i Školska knjiga.

Prvi učenici koji su ove godine ponijeli ruksak sa knjigama svojim obiteljima su:

Karla Jelčić i Maroje Šoletić(3. a), Lea Nikolić(3. b), Ena Bagavac(3. c) i Lea Nikolić(3. d), a učiteljice trećih razreda koje će  također sudjelovati u projektu „Čitamo mi, u obitelji svi“ su: Renata Pavlin(3. a), Marijana Viđen- Musladin(3. b), Mirjana Banić- Malkić(3. c) i Kristina Fiedler(3. d).

U foto-galeriji možete pogledati fotografije prvih učenika koji su ponijeli ruksake svojim kućama s njihovim učiteljicama i knjižničarkom.

Svim učenicima i njihovim obiteljima želimo ugodno zajedničko čitanje  te puno lijepih trenutaka provedenih u zajedničkom druženju!