« Ožujak 2024 »

Terenska nastava šestih razreda
Autor: Administrator , Paula Matić, Marin Jerković, Marin Bronzić, Nada Prce, 5. 11. 2012.

I ove školske godine šestaši OŠ Župa dubrovačka su istraživali na terenu. U pratnji svojih voditelja istražili su znamenitosti grada Splita, ušće rijeke Žrnovnice te misterije Svemira u Zvjezdarnici na Mosoru. Penjući se Mosorom istražili su biljni svijet, skupljali uzorke biljaka,  stavljali u herbarije ili su ih crtali i fotografirali. U Zvjezdarnici su odslušali zanimljivo predavanje o Svemiru i gledali Mjesec kroz teleskop. Svi su bili bez riječi, a Mjesec pubertetskog lica pun misterije.

U Omišu su se popeli na utvrdu Mirabelu i vidjeli Omiš kakvog prije nisu. Vožnja Cetinom je bila nezaboravna- patke, pačići, barska kornjača, trstika, šaš, joha, topole i vjerna pratnja galebova. U Radmanovim mlinicama ih je dočekala razigrana jesen. I dok je lovila posljednje posjetitelje razbacujući se samom sobom, dan je bivao na izmaku. Vožnja barkama nazad u Omiš i natrag doma. Dojmova je bilo mnogo, u radne listove jedva stalo, ostalo u bilježnice. Prelijepo i nezaboravno.

Glavna tema ove terenske nastave bila je zdravstveni odgoj koja je izvrsno odrađena kroz nastavne predmete- prirodu, geografiju, tjelesnu i zdravstvenu kulturu te SRO.

Organizatori i voditelji terenske nastave  Nada Prce, Linda Jurkić, Darija Klačar i Mario Miličić.

Fotografije Paule Matić možete vidjeti u fotogaleriji, a ovdje možete pročitati dojmove Marina Bronzića i Marina Jerkovića.

Prvi dan terenske nastave

6 i 45. Svi smo ispred škole. Pospani, ali od uzbuđenja nitko nije mario za to. 7 sati. Krenuli smo, U autobusu je atmosfera bila odlična, svi su pričali, puštali glazbu, posebno "Gangam style". Prvo odmaranje je bilo, naravno, u Neumu gdje smo pojeli marendu. Kada smo došli u Split s vodičem smo krenuli u razgledavanje grada Splita. Bili smo u Dioklecijanovoj palači te vidjeli veličanstveni zvonik Sv. Duje, nažalost nismo bili na Poljudu. Nakon razgledavanja grada išli smo na izvor rijeke Žrnovnice. Zatim smo išli autobusom na Mosor. Visina je bila 802 m, no tu se ne nalazi zvjezdano selo i najviši vrh koji se zove "Veliki kabal" na 1339 m. U zvjezdanom selu smo imali predavanje o svemiru, te nakon toga se otvorila velika kupola kroz koju smo teleskopom gledali Mjesec. Nakon toga smo iši u hotel na večeru, za večeru smo imali pohovanu piletinu i pire. Iza večere svaki je razred imao svoj party. Nažalost smjeli smo samo do 11 te je nakon toga svako išao u svoju sobu, te je tako završio prvi dan.

Marin Bronzić, 6.b

Drugi dan terenske nastave

Ujutro svi odmorni i sretni napustili smo hotel i krenuli u autobus. Prvo smo otišli u „šoping“ u City Centar One. Nakon toga u Omiš, popeli se na kulu „Mirabela“ s koje smo promatrali  grad koji gledajući s visine sliči Dubrovniku i njegovim crvenim krovovima. Poslije smo krenuli u razgledavanje grada, barkama vozeći se Cetinom stigli do Radmanovih mlinica. Tamo smo ručali i imali slobodno vrijeme te smo se dobro zabavili. Ali povratak kući bio je neodgodiv, pa smo se ukrcali u autobus i krenuli.

Marin Jerković, 6b