Projekt "Čitamo mi, u obitelji svi"
Autor: Administrator , 6. 12. 2013.

U petak 6. prosinca u našoj školi kreće realizacija projekta usmjerenog na poticanje čitanja i razvoj čitalačkih navika kod učenika trećih razreda. Projekt se zove „Čitamo mi, u obitelji svi“, a trajat će sve do kraja školske godine. Voditeljica projekta je školska knjižničarka Sandra Židan, a uz knjižničarku u projektu će sudjelovati i učiteljice trećih razreda Marina Vojvodić, Stanka Krilanović, Ivanka Hrdlička i Suzana Gagro, učenici trećih razreda, njihovi roditelji i ostali članovi njihovih obitelji. (za više informacija kliknite "opširnije")

Za potrebe projekta škola je nabavila četiri naprtnjače, četiri bilježnice dojmova i 32 knjige. Projekt će izgledati ovako: u petak će knjižničarka u svaki od trećih razreda donijeti ruksak sa osam knjiga i bilježnicom dojmova i predati ga jednom od učenika u razredu. Nakon nastave on će taj ruksak odnijeti kući i sljedećih pet dana svaki dan će zajedno sa svojim roditeljima i ostalim članovima svoje obitelji morati barem 15 minuta dnevno čitati ili razgledavati neku od knjiga iz ruksaka te će on i roditelji morati zapisati svoje dojmove o zajedničkom čitanju u priloženu bilježnicu dojmova, a moći će i nacrtati sliku ili zalijepiti fotografiju na kojoj se vidi kako je izgledalo zajedničko čitanje. Učenici koji vole pisati pjesme, moći će u bilježnicu dojmova napisati i pjesmu o vremenu koje su proveli zajedno čitajući sa svojom obitelji. Sljedeći tjedan u srijedu će učenik donijeti naprtnjaču s knjigama natrag u školu te će za vrijeme nastave hrvatskog jezika morati pred učiteljicom, knjižničarkom i ostalim učenicima iz razreda ukratko u 15 minuta ispričati svoje dojmove o zajedničkom čitanju sa svojom obitelji kod kuće. Nakon toga će knjižničarka od njega preuzeti naprtnjaču i donijeti je ponovo u razred u petak kada će je opet predati drugom učeniku koji će je opet držati kod svoje kuće pet dana do sljedeće srijede kada će opet pred razredom morati ispričati svoje dojmove o zajedničkom čitanju.

Knjige u ruksaku su prilagođene svim uzrastima pa će se tako među njima naći nelektirna knjiga priča ili roman za djecu, nelektirna knjiga poezije za djecu, nelektirna knjiga za roditelje, slikovnica (za učenike koji slabije čitaju), popularno-znanstvena knjiga o prirodi, životinjama, znanosti i sl., priručnik za odgoj djece, priručnik za kvalitetno provođenje slobodnog vremena i popularno pisana knjiga o hrvatskoj povijesti ili tradiciji za djecu. Nakon završetka projekta knjige će postati vlasništvo školske knjižnice te će ih moći posuditi svi učenici i djelatnici naše škole.

Nadamo se da će ovaj vrijedan i zanimljiv projekt pomoći našim učenicima, njihovim roditeljima, djedovima, bakama, braći i sestrama da u ovim užurbanim vremenima ponovo otkriju ljepotu čitanja i obiteljskog druženja!