Naše nezaboravno putovanje u Španjolsku – Manises i Valencija

5. lipnja 2025. | Naslovnica

Od 25. do 29. svibnja imala sam priliku sudjelovati u jednoj posebnoj avanturi – mobilnosti učenika u Španjolskoj, točnije u gradovima Manises i Valencija. Nas devet učenika i tri profesora otputovali smo avionom, a po dolasku smo koristili metro za kretanje po gradu.
Stigli smo u nedjelju navečer i odmah se smjestili kako bismo se pripremili za sve što nas čeka. Prvi dan proveli smo u srednjoj školi IES Pere Boil, gdje smo igrali zanimljivu igru na satu tjelesne kulture, razgovarali o kulturi na satu engleskog jezika i upoznali se s njihovom nastavom glazbe – čak smo pjevali i svirali pjesmu Mediterrània! Posebno mi je ostala u sjećanju radionica u kojoj smo od gline izrađivali otiske svojih ruku. Poslijepodne smo proveli istražujući Valenciju i probali churrose – španjolski klasik!
Drugi dan posjetili smo osnovnu školu José García Planells. Bili smo oduševljeni njihovim zanimljivim učionicama kao što su light room i antistress room. Predstavili smo Hrvatsku, našu školu i projekt, a nakon toga počastili domaćine našim slatkišima. Na zajedničkoj radionici smo izrađivali videa na temu ekologije. Poslije škole smo se kupali na pješčanoj plaži i jeli paellu – tradicionalno španjolsko jelo koje nas je oduševilo!
Treći dan u školi dočekani smo plesom i pjesmom te dobili diplome. Nakon toga smo posjetili Oceanografic, jedan od najvećih morskih akvarija u Europi – vidjeli smo dupine, morske pse, pingvine i još mnogo toga! Dan smo završili u parku Gulliver, gdje smo se zadnji put družili s našim domaćinima i oprostili od njih.
Tijekom ovog putovanja naučila sam koliko je drugačiji njihov obrazovni sustav, ali i koliko možemo naučiti jedni od drugih. Posebno mi se svidjela ideja uvođenja instrumenata na glazbeni, antistres aktivnosti u školu, te više pažnje koju posvećuju ekologiji. Voljela bih da se nešto od toga uvede i kod nas – možda glazba umjesto zvona ili klupe i ljepše uređenje školskog okoliša!
Ono što smo posebno shvatili tijekom ovog putovanja je koliko je znanje engleskog jezika važno – bio nam je glavni alat za sporazumijevanje s domaćinima i učenicima iz Španjolske. Bez njega ne bismo mogli ni predstaviti sebe i svoju školu, ni steći nova prijateljstva. Zbog toga sada još više cijenimo učenje jezika jer znamo da nam otvara vrata svijeta.
Ovo je bilo jedno od onih iskustava koje se ne zaboravljaju – zbog novih prijateljstava, znanja i nezaboravnih trenutaka koje ću još dugo prepričavati.

Anamarija Cumeljan, 8.b

Zadnje objave

A sad adio…

  Posljednjih dana školskim hodnicima često su odzvanjali stihovi ispisani na majicama naših osmaša, učenika koji su jučer obilježili završetak svog osnovnoškolskog obrazovanja. Od ranih...

Četvrtaši u posjetu Lici i Gorskom kotaru: Četiri dana čiste avanture!

Učenici 4.a i 4.c razreda pretprošlog su tjedna školske klupe zamijenili najljepšom učionicom na otvorenome – zelenim prostranstvima Like i Gorskog kotara!

Predavanje o ratnim zbivanjima za učenike sedmih razreda

Povodom obilježavanja Dana Općine Župa dubrovačka učenici sedmih razreda imali su priliku kroz iskreno i dirljivo svjedočanstvo gospodina Nikše Kurajice, dobrovoljca Domovinskog rata upoznati se s...

Prezentacija Obrtničke i tehničke škole Dubrovnik

Jučer su nas posjetili učenici Obrtničke i tehničke škole Dubrovnik koji su učenicima osmih razreda održali zanimljivo i poučno predavanje o zanimanju tehničar geodezije i geoinformatike.Kroz...

Obavijest za zadnji dan nastave, 12.06.2026.

Dragi roditelji/skrbnici,

petak, 12.06.2026. je zadnji dan nastave u školskoj godini 2025./26.. Prijevoz autobusima je organiziran prema sljedećem rasporedu:

poslije 4.-og sata u 10:40 h;
poslije 5.-og sata u 11:15 h;
poslije 6.-og sata u 11:50 h.

Skip to content