projekt “Nonići”, 4.d

27. listopada 2025. | Naslovnica

Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje su manifestacija koja se obilježava tijekom listopada kako bi se zahvalilo na svim plodovima i darovima zemlje, kao i na radu i zajedništvu. I baš u tom tjednu, 23.10.2025.god, učenici 4. d razreda OŠ Župa dubrovačka, nastavili su sa svojim projektnim aktivnostima u sklopu razrednog projekta „Nonići“. Kako smo već i govorili, cilj projekta jest podizanje svijesti o važnosti međugeneracijske solidarnosti te promicanje dijaloga i suradnju među ljudima svih dobnih skupina, tako smo ovaj put uistinu tu suradnju i ostvarili. Ne samo da smo aktivirali noniće, i od njih učili, već su nam se ovaj put pridružili i roditelji, a nisu izostali oni najslađi, mlađa braća i sestre.
Imali smo želju okušati se u branju maslina i naučiti nešto o tradicionalnom maslinarstvu koje je duboko ukorijenjeno u povijest našeg zavičaja.
Uputili smo se u O.P.G. Pendo, u Postranje, kod nonića Pendo, gospara Paska i gospođe Kate.
Teško je i zamisliti da se tu, pred našim vratima, nadomak Grada i tako blizu škole, nalazi takvo bogatstvo, ali ne samo bogatstvo maslinika i predivne prirode, već i bogatstvo kulturno-povijesne baštine koje čuva ova prekrasna obitelj.
Nakon branja maslina, u kojem su se neki okušali prvi put, dok su se drugi učenici, znalački s vještinom ozbiljnih maslinara uhvatili posla, nonići Pendo su nam otvorili vrata svoga doma i konobe gdje smo od nositelja nekoliko zlatnih medalja za kvalitetu njegovog ekstra djevičanskog maslinovog ulja, nona Paska, naučili puno o vrstama maslina, održavanju maslinika, preradi ulja, i naravno o tome kako su to nekada radili naši stari. Nono Pasko nije samo pripovijedao, već nam je pokazao i staru kamenicu za čuvanje maslina koja danas stoji kao suvenir i čuva tradiciju. Osim priče o maslinama, od nona Paska smo saznali puno toga o životu u Postranju, o prvoj organiziranoj nastavi ispod starog stabla, oko 1865.god, vidjeli slike njegovih predaka i naže Župe s početka 20. stoljeća, i nekadašnji „tablet“, pločicu na kojoj je nono Pasko učio prva slova i brojeve. A kako i nalaže običaj, nakon „teškog“ rada, učenici su morali marendat, pa nam je stol, osim pijata za degustaciju ulja s domaćim sirom, napunile i delicije koje su roditelji pripremili za tratamenat.
Posebna zahvala mamama volonterkama na pomoći u organizaciji.

Kristina Fiedler

Zadnje objave

Podjela svjedodžbi

Podjela svjedodžbi za sve učenike od 1.razreda do 7.razreda biti će 2. srpnja 2026. u 8:30h. Podjela svjedodžbi za sve učenike 8. razreda je 1. srpnja 2026. u holu nove škole u 18:30h.  

A sad adio…

  Posljednjih dana školskim hodnicima često su odzvanjali stihovi ispisani na majicama naših osmaša, učenika koji su jučer obilježili završetak svog osnovnoškolskog obrazovanja. Od ranih...

Četvrtaši u posjetu Lici i Gorskom kotaru: Četiri dana čiste avanture!

Učenici 4.a i 4.c razreda pretprošlog su tjedna školske klupe zamijenili najljepšom učionicom na otvorenome – zelenim prostranstvima Like i Gorskog kotara!

Predavanje o ratnim zbivanjima za učenike sedmih razreda

Povodom obilježavanja Dana Općine Župa dubrovačka učenici sedmih razreda imali su priliku kroz iskreno i dirljivo svjedočanstvo gospodina Nikše Kurajice, dobrovoljca Domovinskog rata upoznati se s...

Prezentacija Obrtničke i tehničke škole Dubrovnik

Jučer su nas posjetili učenici Obrtničke i tehničke škole Dubrovnik koji su učenicima osmih razreda održali zanimljivo i poučno predavanje o zanimanju tehničar geodezije i geoinformatike.Kroz...
Skip to content