preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Župa Dubrovačka" Mlini

Login

PROJEKTI

 

VOZNI RED ŠKOLSKIH AUTOBUSA

Školsko zvono

Redni broj sata Početak Završetak
0. 7:10 7:55
1. 8:00 8:45
2. 8:50 9:35
3. 9:40 10:25
Veliki odmor 10:25 10:45
4. 10:45 11:30
5. 11:35 12:20
6. 12:25 13:10
7. 13:15 14:00
8. 14:05 14:50

Popis udžbenika

Meteorološka stanica

 

Časopis učenika

OŠ ŽUPA DUBROVAČKA

broj 28

 

ZABAVI SE I NAUČI

 

Kalendar
« Rujan 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 28. 9. 2011.

Ukupno: 1125479
Ovaj mjesec: 7266
Ovaj tjedan: 1136
Danas: 2
 

 

 

 Školski preventivni program

Upisi u srednju školu

Što trebamo znati o pranju ruku?

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Poziv iz bajke“ za petaše i sedmaše OŠ Župa dubrovačka
Autor: Administrator , Tanja Galjuf, 12. 6. 2024.

 

 

 

 

 

 

 

 

U srijedu 5. lipnja na plesnu predstavu Plesnog studija DuPoint „Poziv iz bajke“ išli su  učenici  petih i sedmih razreda. O  kulturi i kazalištu najbolje učimo posjećujući kulturne ustanove,  stoga smo se ukrcali u  autobuse i s devet razreda otišli na „nastavu“ u  Kazalište Marina Držića. 

     Posebno nam je bilo drago vidjeti i učenicu naše škole Klaru Jakobušić koja je i sama sudjelovala u predstavi zapaženom ulogom u kojoj glumi i pleše. 

    Uvijek je doživljaj posjetiti kazalište i uživati u različitim umjetnostima koje spaja,a to su gluma, glazba, ples i likovna umjetnost.  

    Kako su naši učenici doživjeli predstavu i što su iz nje naučili, pročitajte u osvrtu sedmašice Marije Begović  i  sedmaša Ivana Kandrača.  

                                                               

                                                    Poziv iz bajke 

 

      Predstava Poziv iz bajke plesna je predstava Plesnog  studija DuPoint koja se održala u Kazalištu Marina Držića. Tema predstave je štetan utjecaj ekrana i virtualnog svijeta na dječji razvoj i to u najvažnijim školskim godinama u kojima uče kako biti pravi ljudi. 

                Sve počinje scenom u kojoj vršnjaci maltretiraju dječaka koji čita ne znajući ni sami da će istog dana putovanjem u svijet bajki promijeniti svoje mišljenje. U svijetu bajki s razigranim gospodinom Čitkom kao vodičem traže Pinokija. Djeca bez Čitkova znanja vode Pinokija u njihov svijet te ga upućuju u onaj virtualni. Dok je Čitko danima u panici i potrazi za Pinokijom, on uživa u lažima i novcu koji zarađuje preko društvenih mreža. Na samome kraju dolazi do raspleta u kojem Čitko nagovara Pinokija na povratak u svijet bajki te za uspomenu djeci daje knjigu. Od tog dana djeca oduševljena novim iskustvom upućuju se u svijet čitanja i razvoja mašte. U ovom djelu protagonista predstavlja Čitko koji želi pomoći novim generacijama u okovima virtualnog svijeta da se upute u neiscrpni svijet čitanja i mašte. Antagonist nije stvarna osoba već općenito virtualni svijet koji, iako nam ništa nije naredio ili nas ni na što nije natjerao, upravlja i vlada nama iz sjene. Sve ovo dočarano je jednostavnom scenografijom s projekcijama na platnu kako bi plesači imali mjesta za ples. Kostimografija je puno odavala o mjestu ili svijetu u kojem se likovi nalaze. U stvarnom svijetu nosili su modernu odjeću, a u svijetu bajke ili u virtualnom svijetu odjeću koja plijeni pažnju svojim sjajem. Plesači su se morali vrlo brzo presvlačiti, stoga su rekviziti bili minimalni. Ipak bila je to plesna predstava koju je bilo najvažnije dočarati pokretom. Glazba je bila popularna, a ritam svima poznat.  

    Pinokio predstavlja naivnu djecu koja se upoznavaju s virtualnim svijetom i gube u njemu misleći da zapravo uživaju. Prikazano je da i slava mijenja ljude. Predstava nas upozorava da nas virtualni svijet omamljuje i upravlja nama da prenese vlastitu politiku društvenih mreža u stvarni život. Najviše mi se svidjela kostimografija u kojoj sam lakše razumijevala okolnosti radnje. Kostimi su svojim sjajem ukazivali na primamljivost virtualnog svijeta. 

                 Predstava ima jako dobru pouku i temu za mlađu djecu  jer su tekst, gluma i ples na njihovoj razini koju razumiju, a da im je pritom i zanimljiva. 

 

Marija Begović 

              

                                                    Poziv iz bajke 

                 Jučer sam gledao reprizu predstave Poziv iz bajke. Predstava mi se jako svidjela. Imala je govorne dijelove, plesne dijelove, a plesači su članovi Plesnog studija DuPoint. 

                Predstava započinje plesom u kojemu  se pokazuje koliko smo zapravo ovisni o mobitelima te odmah razumijemo radnju predstave. Nakon toga skupina djece nailazi na čovjeka koji obožava čitati. Čovjek se zvao  Čitko i jako mi se sviđa način na koji je predstavljen. Bio je šašav, čupave kose, odjeća mu je bila na slova. Čitko ih je odveo na izlet u svijet bajki. Na zabavan način, u rimama, pokazao im je razne likove i prepričao njihove bajke. Kad su djeca naišla na Pinokija, zaključili su da bi on bio prava zvijezda te su s njim pobjegli u virtualni svijet bez Čitkova znanja. Za samo nekoliko dana Pinokio je postao slavan i bogat, a od silnog laganja nos mu je bio ogroman. Kad ih je Čitko pronašao, bio je zaprepašten i pomalo ljut na Pinokia te im je objasnio koliko je virtualni svijet zapravo nestvaran. Na kraju su se Pinokio i Čitko vratili u svijet bajki, a grupa djece je promijenila način na koji doživljava knjige i mobitele. Scenografija je bila odlična, a kostimi još bolji. Kostim Čitka odlično opisuje njegov lik, isto kao i plesni kostimi. Plesni kostimi na početku prikazuju crne boje i mobitele kako bi prikazali koliko je to zapravo depresivno dok šareni kostimi iz bajke prikazuju čarobnu  atmosferu. No najdraži mi je bio Pinokijev kostim i njegova transformacija. Glazba je jako dobro odabrana, a ples je bio zabavan i usklađen. Najbolji dio predstave bio je obilazak svijeta bajke. Sviđale su mi se Čitkove rime. Predstava govori o ljepoti i važnosti čitanja, a također podsjeća gledatelje koliko je virtualni svijet pun laži. Smatram da je poruka jako dobro prenesena. 

          Vjerujem da je predstava uspjela potaknuti barem mali dio publike na čitanje ili barem na izbjegavanje mobitela. Predstava je na zabavan i kreativan način uspjela prenijeti važnu poruku. 

 

Ivan Kandrač 

                 

            






[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju