MALI SAVJETI ZA VELIKE PRVAŠIĆE
Autor: Administrator , 16. 3. 2021.

Dragi roditelji budućih prvašića!

Vaša mala radost, vaše dijete kreće u školu, a kao da ste ga još jučer držali za rukice pri prvim samostalnim koracima. Velika je to promjena za sve ukućane, a najveća za dijete. Sada ga čekaju nove obveze, svakodnevni rad, uspjesi a ponekad i neuspjesi, problemi ali i zadovoljstvo postignutim. Sigurno se pitate kako pomoći djetetu da postigne što bolju kontrolu i ravnotežu između svega onoga što mora i što želi? Kako mu pomoći da pokaže svoje sposobnosti i da se dalje uspješno razvija? Mnogo je to pitanja na koje odgovore ne znaju ni oni koji rade s djecom, a niti iskusniji roditelji s više đaka, jer svako je dijete jedinka i osoba za sebe sa svojim vrlinama i manama, predispozicijama da nešto postigne i bude uspješno u različitim područjima. Nema recepta za uspješan odgoj, svakom se djetetu treba pristupiti na drugačiji način i pritom mu omogućiti da se samostalno razvija. Ovim vas malim savjetima želimo uputiti kako i od kuda početi da bez straha i ustručavanja zatražite pomoć u knjigama ili od stručnih osoba. No, najvažnije je da ste uvijek tu za svoje dijete, spremni da mu pomognete i da ga bezuvjetno volite i da ste što svjesniji njegovih vrlina i mana, njegovih sposobnosti i mogućnosti.

PRIPREMA ZA ŠKOLU

Vježbajte:

• motoriku - igranje kockicama i slagalicama, rezanje, šivanje, trganje papira, lijepljenje, nizanje perli, rad sa škarama, igranje plastelinom ili tijestom, bacanje i hvatanje velike lopte, vožnja bicikla, preskakanje konopa, hodanje po crti - gredi, penjanje, skakanje, vezivanje cipela, zakopčavanje i otkopčavanje odjeće,
  • govorni izraz – razgovarajte s djetetom, primijetite, podržite i pohvalite svaki pokušaj govora, potičite ga da pravilno govori, razgovarajte o odnosima u prostoru (prvo, srednje, gore - dolje, lijevo - desno); opisujte predmete i tražite od djeteta da otkrije o čemu govorite,  pomozite djetetu da slijedi dvosložne i trosložne upute („ idi u svoju sobu i donesi mi slikovnicu o kornjači i zecu“), potaknite svoje dijete da i samo daje upute, iskoristite svakodnevne aktivnosti – npr. u trgovini ili dok spremate ručak, potičite dijete da imenuje posuđe, jela, povrće, njihov izgled, okus, miris, što voli, što ne voli,
  • igre brojevima – brojiti predmete, oduzimati, dodavati, odnosi veličine i količine,
  • razgovarajte o školi – pojasnite djetetu što ga očekuje u školi, nemojte ga plašiti, usporedite školu i vrtić ističući ono što će biti drugačije, zajedno opremite radni kutak za dijete, zajedno kupite sve što je djetetu potrebno za školu pritom uvažite i poneku njegovu želju, prošećite s djetetom do škole putem kojim će se i ubuduće kretati, obiđite školu i upoznajte ga s okolicom i dvorištem škole, dijete mora znati osnovne podatke o sebi (kako se zove, gdje stanuje, a poželjno je da zna i broj telefona), radite na kućnom odgoju, uvažavanju svih članova obitelji, pristojnom ophođenju prema vršnjacima i odraslima, nenasilnom rješavanju problema i sukoba, uvedite osnovna pravila brige za sebe i svoje stvari, urednost.

Stručno razvojna služba OŠ Župa dubrovačka, 2021.